23 Kasım 2011 Çarşamba

Liposuction Zayıflatma Değil, Bir Şekillendirme Ameliyatıdır!

Liposuction’da fazla yağ çekilmesi ve sıvı takviyesi yapılmaması damarlarda pıhtı oluşumuna neden oluyor.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Re-Konstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Tezel, Liposuction ameliyatlarında yapılan en büyük hatanın, hastayı zayıflatmak amacıyla gerekenden çok daha fazla yağ çekilmesi olduğunu belirtiyor.
Prof. Dr. Tezel, Liposuction’ın zayıflatma değil, bir şekillendirme ameliyatı olduğunun altını çiziyor: "Normal vücut ağırlığında olunsa da basen, göbek, bacaklar gibi bölgelerdeki fazla yağlar alınıyor. Liposuction’da zayıflama amacıyla fazla yağ çekilmesi ve sıvı takviyesi yapılmaması, damarlarda pıhtı oluşumuna neden olurken, bunun sonucunda da deride sarkmalar ve çukurluklar meydana geliyor."
Röportaj


Liposuction nedir?
Prof. Dr. Erdem Tezel: Liposuction bir zayıflatma değil, bir şekillendirme ameliyatıdır. Amaç vücudun, fazlalıklar nedeniyle şekil bozukluğu olan bölgelerini daha biçimli hale getirmektir. Bu ameliyatta, kalemden daha ince kanüllerle vakum yoluyla fazla yağlar alınmaktadır.
Liposuction yaptırmak sakıncalı mıdır?
Liposuction yapısal nedenlerden ötürü zayıfladığımızda dahi gitmeyen fazlalıkları almak ve istenilen bölgeyi şekillendirmek için yapılır; ve bu amaçla, uzman doktorlar tarafından yapıldığında hiçbir sakıncası yoktur.
Ameliyatta fazla yağ alınması ne gibi olumsuz sonuçlara neden olur?
Hastayı zayıflatmak amacıyla gerekenden çok daha fazla yağ çekilmesi sakınca yaratır. Fazla yağ çekilmesi öncelikle hastanın sağlığı açısından büyük risk taşır. Ayrıca ameliyatın sonuçlarında da bazı şekil bozuklukları, deformiteler oluşabilir. Derinin belirli bir küçülebilme kapasitesi var ve bu kapasitenin üzerine çıkıldığında deride sarkıklıklar, çukurluklar meydana gelir.
Göbek ve karın bölgesindeki yağlanmanın azaltılması “kalp hastalıkları riskini azaltıyor”

Kimler Liposuction yaptırabilir? Kimler yaptıramaz?
Sağlıklı olan herkese Liposuction uygulanabilir. Sistemik sağlık sorunu olan kişilere de belirli kontroller yapılmak kaydıyla uygulanabilir. Hatta “central obezite” denilen göbek ve karın bölgesindeki yağlanmanın azaltılmasının kalp hastalıkları riskini azaltmada etkili olduğunu gösteren çalışmalar vardır.
Yağ aldırmada hangi yöntemler kullanılıyor?
Günümüzde lazer, ultrasonic ve vibrasyonlu bir çok Liposuction yöntemi bulunmaktadır. Ancak, en güvenli, en sağlıklı ve iyi sonuçlar veren yöntem enjektörle, yani makine olmaksızın yapılan yöntemdir. Bu yöntemle her alandan alınan yağ miktarı ve bunun kalitesini cerrahın anında görme ve kontrol etme, dolayısıyla her alandan eşit yağ alma imkanı vardır. Tabii ki bu yöntem cerrah açısından diğer yöntemlere göre daha yorucudur.
Liposuction’da “ıslak yöntem” olumsuz sonuçların oluşmasını engelliyor!

Liposuction yapılırken “ıslak yöntem”in tercih edilmesi de olumsuz sonuçların doğmasını engeller. Islak yöntemde, emilecek yağ kadar sıvı vücuda zerk edilir. Zerk edilen bu sıvının içinde aynı zamanda yağı sıvılaştıran ve kanamayı engelleyen maddeler bulunur. Hastaya damardan da sıvı verilir ve böylece pıhtı oluşması riski azaltılır.
Ameliyat yapılırken nelere dikkat edilmelidir?
Liposuction’da kullanılan teknik çok önemlidir, her şeyden önce operasyonun uygun koşullarda yapılması, ameliyat sırasında ve sonrasında hastaya damar yoluyla sıvı verilmesi önemlidir. Ayrıca yukarıda değinilen ıslak tekniğin kullanılması, komplikasyonları azaltmakta ve sonucun daha başarılı olmasını sağlamaktadır. Burada ben aspiratör makinesi yerine enjektör ile vakum yapılmasını, makine işi ile iğne oyası arasındaki farka benzetiyorum.
Ameliyat sonrası kişi ne zaman taburcu edilir?
Bu ameliyat genel ya da lokal anestezi ile uygulanabilir. Alınacak yağ miktarına ve hastanın koşullarına göre hasta bir-iki saat sonra hastaneden çıkılabilir ya da gerekliyse hastanede bir gece kalabilir.
Ameliyattan sonra kişi nelere dikkat etmelidir?
Ameliyat olan kişi öncelikle bol sıvı almalı ve doktorun önerdiği korseyi düzenli olarak kullanmalıdır.
Doğru yapılan Liposuction ameliyatı kilo alınsa bile formun bozulmasını engelliyor…

Yağ aldıran bir kişi tekrar kilo alırsa, formunda bir bozulma olur mu?
Eğer yağ alma işlemi doğru yapıldıysa hasta kilo alsa bile form bozulmayacaktır. Yani her yerden eşit kilo alacaktır. Örneğin basenden yağ alındığında ileri ki zamanlarda kilo alındığında hastanın basenlerindeki eski çıkıntı tekrar oluşmayacaktır. Bu hastanın kilo almayacağı anlamını taşımaz.
Eklemek istedikleriniz?
Hastalara tavsiyem Liposuction’ı yapacak hekimin plastik cerrahi uzmanı olup olmadığını araştırmalarıdır. Günümüzde “ben estetik cerrahım” deyip sadece birkaç haftalık kurs görmüş kişiler yanlış operasyonlar yaparak bu operasyonun adının kötüye çıkmasına neden olmuşlardır. Bunu anlamanın en doğru yolu hekimin Türk Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneği ya da Estetik Plastik Cerrahi Derneğine üye olup olmadıklarının araştırılmasıdır.
Güzellik Sırları , Güzellik Oyunları Estetik - Plastik Cerrahi( Estetik,Cilt - Saç Bakımı,Makyaj,kozmetik,Egsersiz )