2 Ocak 2014 Perşembe

Cilt Tipi Testi

 Yüzünüzü temizleyip kurulayın. Yüzünüzü örtecek büyüklükte bir kağıt mendilin tek katı ya da mendil büyüklüğünde pelür kağıdını yüzünüze kapatın. Parmak uçlarınızla yüzün her tarafında hafif baskı yaparak elinizi gezdirin. Kağıdı dikkatlice kaldırıp bakın. Şayet kağıdın her tarafında yağ lekecikleri görünüyorsa cildiniz yağlı; cilt kağıdın belli yerlerinde, özellikle alın burun ve çeneye gelen bölgesinde lekeler göze çarpıyorsa yanaklar ve şakaklarda iz yoksa, cildiniz karma cilt; kağıdın hiçbir yerinde leke izine rastlamıyorsanız cildiniz kuru demektir.
Cildinizin hassasiyetini görebilmek için bir çay kaşığının sapı ya da ona benzer sert bir cisimle alnınızın ortasına hafifçe bastırarak artı (+) işareti çizer gibi yapın. Şayet çizilen yerde hiç kızarma olmadı ise cildiniz normal cilt; hafifçe bir kızarma olup hemen geçti ise cildiniz az hassas; kızarıklık bir müddet devam etmişse cildiniz çok hassas demektir.


Cildin nem oranını anlamak için de çenenizin yan tarafından işaret parmağınızın tersi ile yanağınızı yukarı doğru itiyormuş gibi yapın. Şayet yanağınızda tek bir çizgi oluşuyorsa nemi az; birkaç çizgi oluşuyorsa nemi çok az; eğer hiçbir şey oluşmuyorsa cildin nemi normal demektir.
Cildin elastikiyetini yani gevşek olup olmadığını anlamak için; gözün altındaki ince deri tabakasını dikkatlice çimdikler gibi yaparak yukarı doğru çekip bırakın. Deri yavaşça eski durumuna geldi ise elastikiyeti iyi sayılır. Deri hemen eski durumuna geldi ise elastikiyeti çok iyi ve deri bir müddet sonra eski durumuna geldi ise, cildiniz çok gevşek demektir. Bu durumun yaşla da ilgisi vardır. Yaşınız 35’in altında ve testte cildiniz yavaş yavaş eski haline geliyorsa hemen önlem almanız lazım çünkü cilt elastikiyeti kaybetmek üzere görünüyor demektir.
Yağlı ciltlerin görünümü koyu renkte ve daima parlaktır. Cilt kalın ve kabadır, gözenekler açıktır, çoğu zaman siyah nokta ve sivilceler oluşur sıkça akneye rastlanır.
Kuru cildin dokusu genellikle düzgündür ama hep gergin durur. Özellikle banyo sonrası pul pul olur ve kızarma yanma hissi vardır, genç yaşlarda bile kırışmalar oluşabilir.
Karma cilt, yağlı ile kuru arasında kalan bir cilttir. Alın, burun ve çene bölgesi yağlıdır. Yanaklar ve göz çevresi kurudur.
Normal ciltlerde ise yağ nem asit oranı dengelidir. Bu az bulunan cildin dokusu düzgündür, gözenekler hiç belli olmaz pürüzsüzdür.

Güzellik Sırları , Güzellik Oyunları Estetik - Plastik Cerrahi( Estetik,Cilt - Saç Bakımı,Makyaj,kozmetik,Egsersiz )