3 Ekim 2015 Cumartesi

Koşudan Sonra Beslenme

Koşudan Sonra Ne Yemeli?

Koşudan Sonra Ne Yemeli?

İster kardiyo egzersizi olsun, ister fazla kilolardan kurtulmak için, koşudan sonra yedikleriniz, vücudunuzun direncini korumak ve günün geri kalanında aşırı yorgunluk ve kas ağrısı yaşamamanız için önemlidir. Genel olarak koşudan ve ağır egzersizlerden sonra karbonhidrat bakımından zengin gıdaları tüketmenin iyi olduğu düşünülür. Ancak bu tamamen doğru değil. Çünkü koşu sonrası uzmanların önerisi, karbonhidrat ve proteinin dengelenmesi yönündedir. Ayrıca toz şeklinde satılan sporcu takviyeleri yerine, doğal gıdalar tüketmek size daha çok fayda
getirecektir.

Koşudan Sonra Beslenme

Protein ve Karbonhidrat: Koşudan sonra karbonhidrat ve proteinin dengelenmesi, vücudun gücünü yeniden inşa etmek ve kas ağrılarından korunmak adına önem taşır. Protein kas gelişimi için gereklidir ve uzun dönemli enerji depolanmasını sağlar. Koşu sonrası proteinli gıdalar tüketmek enerjinizi kısa sürede geri kazanmanıza yardımcı olur.
30 Dakikalık Kısa Bir Koşu Sonrası: 30 dakika veya 3-4 kilometre koşasanız çok fazla kalori yakmadığınız için ve kaslarınızı çok yormadığınız için fazla bir şey yemenize gerek olmaz. Ancak eğer koşudan sonra gerçekten aç hissediyorsanız yüksek oranda lif içeren sebze ve meyvelerden tüketmeye çalışın. Bir adet elma iyi bir seçim olabilir.
45 Dakikalık Koşu Sonrası: Bazı koşucular ve özellikle hafta içi spora vakit ayıramayanların en çok tercih ettiği koşu süresi 45 dakikadır. 45 dakikalık koşu sonrası kepekli ekmekle hazırlanmış sebzeli sandviç, haşlanmış tavuk göğsü veya balık yiyebilirsiniz. Bunların yanında bir miktar esmer pirinç yemek vücudunuz için gereken karbonhidratı sağlayabilir.
Uzun Bir Koşu Sonrası: 1 saat veya daha uzun sürelerde koşuyorsanız koşudan hemen sonra, 30 dakika içinde karbonhidrat almanız öneriliyor. Bu 30 dakika içinde sporcu içeceği ya da enerji barı tüketebilirsiniz. Protein karbonhidrat dengesini korumak için koşudan sonra 1 saat içinde 4/1 oranında protein içeren tam bir öğün yiyebilirsiniz.
Protein Barları: Yüksek miktarda protein içeren, sporcular için özel olarak üretilen protein barları koşu sonrası ideal bir atıştırmalık olarak kullanılabilir. Bu barlar proteinin yanı sıra yeterli miktarda karbonhidrat da içermektedir. Ayrıca koşu sırasında terle birlikte kaybettiğiniz elektrolitlerin çoğunu bu barlarla geri alabilirsiniz. Barı yediğinizde sindirime yardımcı olması için bol bol su içmeyi unutmayın.

Güzellik Sırları , Güzellik Oyunları Estetik - Plastik Cerrahi ( Estetik,Cilt - Saç Bakımı,Makyaj,kozmetik,Egzersiz )