4 Haziran 2011 Cumartesi

Eller İçin Parafin

İletişimin büyük bir parçası olan eller, gün içinde durmadan çalışırlar. Dokunur, kavrar, yazar, anlatır ve hep göz önündedirler. Bakterilere karşı savunmasız olan ellerin sıklıkla yıkandığını da düşünürsek karşı karşıya kaldıkları tahribatın derecesini daha iyi anlamış oluruz. Ayrıca vücudumuzun diğer yerlerine göre örtülmediklerinden daha fazla savunmasızdırlar ve darbelere, kurumaya tüm olumsuzluklara açıktırlar.

Zamanında, gerekli bakımların yapılmaması durumlarında ise cilt lif dokusu zarar görerek, yaşlanma etkilerini çok daha çabuk ortaya çıkarır. Ellere estetik yaptırmak artık mümkün olsa da maliyetini ve küçük de olsa bu işlemlerin belirli riskler taşıdığını göz ardı etmemek gerekir. Bu nedenle el bakımını ihmal etmemek ve düzenli yapmak önem taşımaktadır.
Bakım önerileri:

Öncelikle elleri yıkarken seçilecek olan sabunun elleri kurutmayan özel bir sabun olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bunun için bitkisel sabunların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.
Gün içinde kuruyan ellerin nemlendirilmesi de büyük önem taşımaktadır. Özellikle akşamları yatmadan önce eller uygun bakım kremleri ile nemlendirilmelidir.
Bunun yanında cilt üzerindeki ölü tabakayı alan ve bunu yaparken cildin nemini dengeleyen birçok ürün bulunmaktadır. Bu şekilde hem cilt yenilenmesi sağlarsınız, hem dolaşımı hareketlendirirsiniz hem de sonrasında kullandığınız bakım kreminin etkisinin arttırılmasını desteklersiniz. Peeling ve benzeri uygulamaların haftada en fazla 1 defa yapılması tavsiye edilir.
Genelde profesyonel salonlarda uygulanan ancak ufak maliyetler ile evde de herkesin kendine uygulayabileceği parafin bakımı da bayanlar tarafından yoğun bir şekilde tercih edilen bakımlardan biridir. Kişisel kullanım düşünülerek üretilmiş olan tek kullanımlık Sprey Parafinler evde yapılacak parafin bakımı için büyük kolaylık sağlamaktadır.
Parafin elleri yoğun bir şekilde nemlendirir, sertleşmiş dokuyu yumuşatır ve dolaşımı hareketlendirir. Sıcak uygulanan bir bakım olduğundan soğuk kış günleri için rahatlatıcı bir bakımdır. Parafin verdiği ısı sayesinde sürülen kremin derideki en alt gözeneklere kadar inmesini ve ipeksi bir ten sağlar. Sprey parafinin farklı koku seçenekleri ile aroma terapi için eşsiz bir yöntemdir.
Parafin sonrasında ise muhakkak el ve ayaklarınıza özel üretilmiş kremler sürülerek bitirilir. El ve Ayak kremlerini ayrı olarak kullanmakta fayda var. Çünkü vücudumuzdaki bölgelerin ph değeri farklı olduğu için el ve ayak kremleri bu ph değerlerine göre üretilir. Böylece nemlendirme işlemi ise en etkili biçimde sağlamış oluruz.